Čitajući neke novine naišla sam na recept o korpicama sa sirom. Ono što je meni bilo zanimljivo je da se tijesto pravi od četiri sastojka, sir, jaje, šećer i brašno. Prvo što mi je djelovalo nevjerovatno je da se sa tim dobije tijesto koje se ne lijepi pretjerano za ruke i koje se može lijepo oblikovati, odnosno rastanjiti oklagijom, a drugo nisam vjerovala da se može dobiti relativno mekano tijesto. Ispostavilo se da je to sve moguće postići, a kao bonus, nema potrebe čekati da tijesto naraste, pravi se sa praškom za pecivo, tako da je potrebno samo nafilovati i peći.
Osnovna neutralna varijanta:
- 100 g mladog, dobro ocijeđenog, sira
- 1 jaje
- oko 120 g višenamjenskog brašna, nekada koristim meko, a nekad oštro
- 1 ravna čajna kašika praška za pecivo, ili oko 3 do 4 g
Priprema:
Jaje i sir dobro izmiješajte viljuškom, pokušajte da dobijete što homogeniju smjesu. Pomiješajte prašak za pecivo i brašno, te sve zajedno prosijte u smjesu sa sirom i jajima, izmiješajte viljuškom koliko možete, a potom pospite ruke brašnom i nastavite dalje mijesiti rukom. Potrebno je oko 5 minuta da se potroši sve brašno i oblikuje kuglica tijesta. Povremeno pospite brašnom ruku kojom mijesite tijesto, kako bi se što manje lijepilo i neka vam pritisak prilikom miješenja bude blaži, odonosno slabiji. Oblikovano tijesto prebacite na brašnom posutu radnu površinu, uzmite oklagiju i razvucite na željenu debljinu. Ja to radim odokativno, obično se trudim da bude oko pola cantimentra.
Napomene:
Za slanu varijantu koju koristim za pizzu ili neke grickalice dodajem so, bijeli luk u prahu, svježe mljeveni biber, sušeni bosiljak, origano, mak, susam ili lan. Uglavnom, sve što imate u kuhinji, a mislite da bi se dobro slagalo.
Pizze i krekere pečem u rerni, prethodno zagrijanoj na 220 ° C. I jedno i drugo je gotovo za nekih 10 do 15 minuta. Čim ubacim u rernu, termostat smanjim na 180 °C.
Ovo je dopuna slika za 2018-tu godinu. Upravo sinoć sam pravila rolat od tog tijesta, em je sirno tijesto, em je rolat punjen rendanim tvrdim sirom, mješavina po 40-ak grama tri različite vrste sira, dva klasična tvrda masna sira i treći je biljni sir za picu, znači ukupno oko 120 grama sira.
A da, ne smanjujem više termostat, to se sve peče na 220, otprilike. S obzirom da već dugo ovo pravim, ništa više ni ne važem, nego dodajem brašna otprilike, cilj mi je da dobijem malo tvrđe tijesto, što nekad prosto ne uspijeva.
U zavisnosti od sira, nekad je potrebno više a nekad manje brašna, a nekad se tijesto prosto lijepi kao ludo za ruke. Tad je jedini način dobro pobrašnjaviti radnu površinu, ruke i posuti brašnom po vrhu i brzo razvući oklagijom.
Drugi način je lagano posuti brašnom papir za pečenje, prebaciti tijesto na njega, potom tijesto posuti brašnom i oklagijom razvući na željenu debljinu.
Za slatku varijantu koju koristim za štrudle i neke punjene korpice dodajem šećer, obično 1 vanilin šećer i nezaobilazni rogač, oko 10 g, pošto ne želim da mi tijesto bude previše slatko, već više samo da ne bude baš skroz neutralno.
Štrudle i korpice pečem na isti način kao i pizzu i krekere, samo malo duže, oko 20 do 25 minuta.