Razni recepti · Rerna · Slatkiši

Nešto kao orasnice

Ja sam, jel’te, već skoro mjesec dana na nekoj varijanti hrono ishrane, i po ko zna koji put pokušavam da smanjim unos slatkiša. E sad, kako ova francuska varijanta dopušta da dva puta sedmično zgriješiš sa  slatkišima, ja to obilato koristim. A i da budem iskrena, otkako pokušavam da se disciplinujem, jedu se meni slatkiši i dalje, samo nekako se fokus pomjerio sa razno raznih čokoladica i zezancija na nešto konkretno, recimo parče štrudle sa makom ili orasima, onda neki sočni kolač sa maslacem i orasima.

Za ovim nazovi “orasnicama” sam luda. Količina koju sam napravila je minijaturna. Dobro, možda nekom nije minijaturna, ali manje od jednog bjelanjka ja ne znam kako da izvedem. 😀 Elem, ovo je možda malčice unaprijeđena verzija “orasnica” jer umjesto orasa koristim lješnik. Zovem ih i dalje orasnice, nema smisla da ih nazovem “lješničice”, u principu to je isti kolač, samo malo izmijenjen.

U stvari, mislim da su originalne orasnice naša, sirotinjska, verzija popularnih francuskih makarunsa, koje niti sam ikad pravila, niti sam ih ikad probala. Za sad samo pravim ove domaće verzije orasnica, u svim mogućim varijantama, sa lješnicima, bademima, orasima ili kikirikijem.

Evo kako izgleda verzija sa lješnicima i orasima. 🙂

orasnice sa ljesnicima i orasima

Da krenemo sa sastojcima za ovu single (ko biva za jednu osobu, ali raspodjeljeno na nekoliko dana) varijantu! Od ove količine se dobije oko 9 srednjih do malo većih orasnica.

Sastojci:

  • 1 bjelanjak
  • 40 – 50 g šećera (ja koristim vanilin šećer, odnosno 3 ili 4 vrećice običnog vanilin šećera i jednu vrećicu burbon vanilin šećera)
  • 80 g mljevenih lješnika ( ili dobrih starih orasa, a ukoliko imate možete koristiti i bademe)
  • 80 g krupnije sjeckanih orasa ( ili lješnika, ako baš želite da se bahatite 😀 )
  • 1 čajna kašičica iscjeđenog limunovog soka

Priprema:

Priprema je toliko jednostavna da ne vjerujem kako prije nisam napravila nešto slično. Mada naslućujem da je pravi razlog taj što mi se prije ovakvo nešto uopšte ne bi dopalo. Ali ukusi se mijenjaju vremenom. 🙂

Uključite rernu da se zagrije na 200 °C. Pleh u kojem ćete peći kekse obložite papirom za pečenje.

U zdjeli umutite bjelance i vanilin šećer. Mutite toliko dugo dok se sve lijepo ne poveže i dobijete glatku, sjajnu i čvrstu masu. Ukoliko volite slađe, počnite sa 50 g šećera, pa ako vam prvi put ne djeluju dovoljno slatke, sledeći put povećajte za još 10 g. Moja prva varijanta je bila sa 50 g šećera, ali sada ih pravim sa 40 g, jer su mi na početku bile malo preslatke.

Kada ste umutili bjelanjak i šećer, u smjesu dodajte mljevene lješnike, izmješajte špatulom, dodajte kašičicu limunovog soka i ponovo promiješajte. Kašičicom vadite smjesu i stavljajte u sjeckane orase, pa potom posipajte sjeckanim orasima i odozgo. Poželjno je da smjesa sa svih strana bude obložena mrvljenim orasima. Oblikujte je u oblik koji želite, meni je najjednostavnije da pravim štanglice, ali ako želite možete oblikovati i kiflice. Smjesa je prilično mekana, tako da ćete je lako oblikovati po svojo želji.

Pažljivo stavite na pleh za pečenje i kada potrošite svu smjesu stavite u već zagrijanu rernu. Smanjite temperaturu na 150°C i pecite 20, 25 do 30 minuta. Orasnice će malo naići u toku pečenja, pa ostavite prostora između njih kako se ne bi spojile.

Kada je pečeno, izvadite iz rerne i ostavite da se ohladi. Hladno spakujte u neku kutiju i to je to. 🙂

Moja prva tura orasnica je stajala u kuhinji na tanjiru, pa se još malo dodatno isušila i na kraju su bile baš hrskave, ali nisam baš sigurna da trebaju biti baš takve. 🙂 Prije ovoga sam probala samo orasnice iz poslastičarnice i moram reći da ovo što ja pravim ne liči baš na te poslastičarske, profesionalne. Njihove su bile malo mekše i sjeckani orasi u koje se valjaju orasnice su bili baš lijepo raspoređeni, za razliku od mojih, koje izgledaju nekako neuredno.  Ako zanemarim tu neurednost, jako su ukusne

 

Kalorijska vrijednost smjese:

  • 1 bjelanjak ~  17 kcal, ~3,6 g proteina
  • 50 g šećera ~ 200 kcal
  • 80 g lješnika ~ 0.8×628 kcal ~500 kcal, od čega ~12 g proteina, ~ 8 g vlakana, ~48 g masti
  • 80 g mrvljenih  orasa ~ 0.8×654 kcal ~ 520 kcal, od čega ~ 12 g proteina, ~5 g vlakana, ~39 g masti  ( mada mi je ostalo oko 20 g mrvljenih orasa :), odnosno nisam potrošila čitavih 80 g)

U zavisnosti od utrošenih orasa za valjanje orasnica, prosječna kalorijska vrijednost jedne orasnice se kreće između 120 i 135 kcal, i sadrži oko 3 g proteina, 1,5 g vlakana i oko 10 g masti, od čega je samo 0,8 g zasićenih masti, tj. masti koje se smatraju lošim, ostalo su mono- i polinezasićene.——————————————————————————————————————————–

Napomena: Evo i tabele sa uporednim vrijednostima za sve orašaste plodove sa kojima sam pravila orasnice, pa ako zaželite da kombinujete.

orasasti plodovi, hranjiva vrijednost
Još jedna napomena: Pravila sam ih i sa kikirikijem. Ni sa njim nisu loše, a to je kao budžet varijanta orasnica, s obzirom na cijenu ostalih orašastih plodova. Realno, kod nas je lješnik najskuplji, mrvicu jeftiniji su bademi, pa slijede orasi, a kikiriki je naspram njih baš povoljan. Kupovala sam kikiriki u ljuski, pa ga očistim, kratko propržim na tavi, mada može i bez toga. Za mljevenje koristim onaj Zepterov Mixsy, jako je jednostavno, a super usitni. Njega koristim i da dobijem krupno mljeveni kikiriki, odnosno šta već koristim od tih orašida za posipanje/valjanje. 🙂

Za ove sa kikirikijem obavezno dodam i kašičicu nekog voćnog džema u već umućen bjelanjak. Nekako dobiju drugačiju notu, meni lično malo ljepšu nego sa čistim kikirikijem. Džem od kajsija i kikiriki se po mom mišljenju savršeno slažu.

orasnice sa kikirikijem

Ako hoćete još dodatno da smanjite kalorijsku vrijednost, izostavite ovaj dio sa valjanjem u sjeckani kikiriki ili šta već koristite. Tako ćete dobiti nešto slično makarunsima. A za dodatni ukus, rastopite na pari čistu tamnu čokoladu i malo prerijte po nazovi orasnicama.

Sad je jasno zašto se zovu nešto kao orasnice, odnosno “nazovi orasnice”, pravim ih sa svim i svačim, i na različite načine, mada je osnovni recept klasični, nisam izmislila ništa novo. 🙂

 

Komentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s