Ploča · Rerna · Slaniši

Leblebije sa povrćem iz rerne

Nedavno sam kupila pakovanje leblebija, pa sam krenula da eksperimentišem sa njima. Znam da mogu da se prave u rerni, kao grickalice, prvo se skuvaju, pa onda kratko ispeku sa nekim začinima, ali to još nisam probala. Prvo što sam napravila je bilo upravo ovo, leblebije sa povrćem iz rerne. Da budem iskrena, to pravim samo vikendom ili kasno naveče. Uključuje rad rerne, pa gledam da me prilično jeftino jelo ne izađe skuplje samo zbog struje, kad već ne uključuje nešto puno truda oko pravljenja.

Ovo je potpuno vegetarijanski obrok, ali ukoliko želite dodajte i parče mesa, ako ćete se tako osjećati bolje. Takođe, možete praviti na dva načina, jedan je, recimo to tako, “suvlji”, dok drugi može biti i malo čorbast. 🙂

Fotografije gotovog jela nisu reprezentativne, ali ukus je fin.

leblebije sa povrcem

U principu, to je malo drugačija verzija nekog neobičnog pasulja, s obzirom da je leblebija iz porodice bobova, što bi valjda bila neka podvrsta ili rod ili nešto treće pasulja. Znam da je prilično bogata proteinima i vlaknima i naravno teška za kuvanje. 😀

Najviše me nervira što kod pripreme leblebije moram misliti unapred, tj. potrebno joj je namakanje prije kuvanja, pa nema varijante, sjetim se u 8 naveče da je napravim sutra za ručak i onda zasučen rukave i krenem sa pripremom. Doduše, nisam nikad probala da je pravim tako, na “o ruk” fazon. Ovo malo iskustva što imam sa njom pokazuje da nakon 8 sati namakanje, treba joj još sat vremena kuvanja. Možda bi moglo i duže, vjerovatno bi se onda leblebija raspala ili skašila, ali to još nisam postigla. 🙂

Od navedene količine ja sam imala tri obroka, tj. tri ručka koja sam nosila na posao. Obično pravim naveče ili vikendom, sačekam da se ohladi u rerni, pa onda spakujem u posude i ostavim u frižider. Ujutro samo pokupim posudu i nosim gotovo jelo na posao. 🙂

SASTOJCI:

  • 100 g leblebije
  • 200 g mrkve / 2 srednje mrkve
  • 150 g očišćene bundeve / jedna manja kriška
  • 150 g crvenog luka / dve manje ili jedna veća glavica
  • 150 g korijena celera / jedno srednje parče
  • 150 g cikle / jedna srednja ili dve male
  • 2 čajne kašike masinovog ulja ili nekog drugog – nije obavezno
  • 3 čajne kašike kefira ili kiselog mlijeka ili jogurta – nije obavezno
  • 2 čena bijelog luka
  • par kašika paradajz sosa – nije obavezno
  • masnoća za podmazivanje posude za rernu
  • pola čaše vode ili malo više, po želji
  • začini po želji, biber, so, kurkuma, dimljena crvena paprika, majčina dušica tj. sve  što volite, ali obavezno probajte sa dimljenom crvenom paprikom, ona ipak daje neku posebnu aromu 🙂

PRIPREMA:

Leblebije namočite bar 8 sati prije kuvanja ili najbolje preko noći.

Uključite rernu da se zagrije na 200°C.

Leblebije ocijedite, prespite u šerpu, dodajte veću količinu vode za kuvanje i stavite da se kuvaju. U vodu za kuvanje obično dodam i jedan lovorov list. Kada voda sa leblebijama proključa, kuvam ih minimalno pola sata. U principu, što se duže kuvaju, manje će vam trebati vremena za rernu, odnosno rerna će imati ulogu samo da poveže sve ukuse, a ne da skuva leblebije.

Povrće nasjecite na sitnije komade i posložite u pleh, odnosno tepsiju koju ste obložili papirom za pečenje. U pleh dodajte i jedan neoguljen čen bijelog luka, koji će se peći zajedno sa ostalim povrćem.

U posudici pomiješajte maslinovo ulje i kefir, odnosno onaj mliječni proizvod koji ste odabrali, te tome dodajte izrendan ili samljeven drugi čen bijelog luka. Četkicom premažite posloženo povrće, izuzev onog čitavog čena bijelog luka i stavite u zagrijanu rernu da se peče oko 15 minuta.

Povrće izvadite iz rerne, leblebiju ocijedite, pečeni čen bijelog luka očistite i viljuškom iznječite. Uzmite posudu za rernu, lagano je premažite masnoćom po izboru i dodajte ocijeđenu leblebiju i svo povrće.

leblebije sa povrcem

Ukoliko odlučite da koristite paradajz sos, dodajte mu sve začine koje imate, potom dodajte pola čaše vode, promiješajte i prelijte preko leblebija. Obično dodam onoliko vode koliko treba da prekrije dno posude, tako da se u neku ruku nastavak kuvanja u rerni odvija skoro na pari. Posudu poklopite i stavite u rernu na pola sata.

Ukoliko nemate poklopac, prekrijte posudu aluminijskom folijom koju ste izbušili na nekoliko mjesta. Nakon pola sata provjerite da li je leblebija mekana, ako jeste, isključite rernu i možete ostaviti sve unutra da se polako hladi. U suprotnom, dolijte još malo vode i ostavite još pola sata da se krčka u rerni.

Moje iskustvo govori da je maksimum kuvanja leblebije u rerni oko sat vremena. To mi se desilo samo jednom, em nisam dovoljno natapala leblebije, em ih nisam dovoljno kuvala, tako da kad se sve spojilo, izašlo je da sam morala još jednom dosuti vodu i vratiti ih na tih dodatnih pola sata.

leblebija sa povrcem

Napomena: Ako nemate leblebiju, možete koristiti i pasulj, proso, sočivo ili kvinoju. Pravila sam par puta sa konzerviranim pasuljem i jednom sa kvinojom. Meni su sve kombinacije dobre,  u zavisnosti od toga šta koristim, prilagodim vrijeme pečenja/kuvanja u rerni. Za konzervirani pasulj i kvinoju je dovoljno 15 minuta, a koliko se sjećam, ni proso nije teško za kuvanje, tako da bi se i ono moglo brzo spremiti. Sočivu/leći je po mom iskustvo potrebno malo duže kuvanje ili sam ja potrefila na takvu vrstu. Amarant nisam koristila, tako da ne mogu da nagađam dužinu kuvanja.

Druga dobra stvar je što se ovo pečeno povrće može koristiti za neku toplu salatu, začini se sa malo limunovog soka, jogurta/kefira, malo začina po želji i eventualno mljevene sjmenke lana i susama. Jedini problem je što se pravi rerni, pa čekate dok se zagrije, a onda još  dodatnih 15 minuta dok povrće bude gotovo.

Na slici ispod su prikazane hranjive vrijednosti proračunate za gramaže povrća navedene u “receptu”, odnosno sastojcima. 🙂 Ono što jelu dodaje kalorije je korištena masnoća, pa ako se tu ograničite, dobićete prilično dijetalan ručak. Kalorije iz masnoće nisam navodila jer ni sama ne znam koliko sam stavila, odnosno nisam ih vagala, ali ukupno je bilo 2 čajne kašike maslinovog ulja + 3 čajne kašike kefira + masnoća za podmazivanje zdjele za rernu. Ovako laički posmatrano, meni to nije djelovalo puno. 🙂

hranjiva vrijednost leblebija i povrca

 

 

Komentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s