Da me je neko prije 15 godina pitao da li volim praziluk, odgovor bi bilo kategorično NE. A onda se nešto promijenilo i sad ga obožavam. Doduše, tad se taj isti praziluk u mojoj kući pripremao najčešće kao “lukovica”, a povremeno za doručak u klasičnom stilu praziluk + kajgana.
Elem, tu famoznu “lukovicu” je pravila moja baba, sad već pokojna. To je bilo jedno totalno čudno jelo, neka žestoka čorba, iz ove moje sadašnje perspektive kombinacija nespojivih ukusa, a za moju babu jedno totalno solidno jelo koje ti daje snagu za sve. Prvo, praziluk je tu bio osnova, a pošto je on jel’te slaba hrana, onda se tu dodaju suva rebra, dimljena, jer valjda mora biti nešto jako da te drži sitim. E, a kako ta rebra znaju biti požestoka, da malo ubiješ tu žestinu onda se valja dodati koje umućeno jaje, valjda umjesto rezanaca ili čega već i da malo razblaže ukus.
Nisam nikad bila ljubitelj te njene “lukovice” i uvijek je nastupao rat u kući kad je ona za ručak, ali kako babe već nekoliko godina nema, onda je i “lukovica” dobila na svojoj emotivnoj vrijednosti.
O da, i da dodam, baba je uzgajala svoj praziluk u bašti, koji sad kad se sjetim, ni malo ne liči na ovaj iz prodavnice. Ovaj njen je bio deblji, listovi su ranije počinjali, čak su i oni bili deblji i svi su se daleko više širili i povijali prema zemlji. Naravno, suva rebra su bila sušena na drvima, u sušnici, odnosno u mom kraju “pušnici”, a i jaja su bila domaća. Uglavnom, to je bilo jelo za koje nema potrebe da ideš u prodavnicu, jer sve što ti treba je tu nadohvat ruke, što bi se reklo seljačka kuća.
Prvi put kad sam probala prasu ovako kako je sad ja pravim, mom oduševljenju nije bilo kraja jer sam otkrila da ja to jelo u stvari volim. Puna tog oduševljenja napravila sam je tako i kod kuće, dok je baba bila sa nama. Probala baba to i zaključila da nije loša, mogla bi se povremeno pojesti, ali da ona svoju “lukovicu” ne mijenja za to moje.
A sad nakon ovog glomaznog uvoda ide i ovaj praziluk za dva dana.
Sastojci:
- 450g praziluka ili malo više, ako želite
- 200g mljevenog mesa – skoro uvijek koristim svinjsko meso, ali može i neko drugo
- 1 čen bijelog luka
- 2 supene kašike riže
- 400 g zamrznutog povrća, najlakše mi je da koristim pola pakovanja zamrznute mješavine za rusku salatu i pola pakovanja kukuruza šećerca
- masnoća po izboru za dinstanje
- začini po izboru, so, biber, kurkuma, chili prah
- 1 1/2 do 2 šolje vode ili ako imate neku bistru supu
- opciono kriške hljeba i zreli tvrdi sir
Priprema:
Mješano povrće izvadite iz zamrzivača, odvojite potrebnu količinu i ostavite da se prirodno odmrzava. Nije neophodno da koristite i mješavinu za rusku salatu i kukuruz šećerac, slobodno kombinujte povrće po svom ličnom ukusu i u količini kojoj želite. Ne radi se ovdje o super preciznom receptu nego o ideji za ručak.
Praziluk očistite, operite i isjeckajte na kolutove debljine oko 1 cm ili po svojoj želji. Ja više volim da budu malo krupniji komadi. U šerpu ulijte vodu, stavite na peć i sačekajte da proključa, a potom dodajte praziluk i kuvajte svega nekoliko minuta, 3 do 4. Praziluk ocijedite i najbolje da ga ostavite u cijediljki dok pripremate meso i rižu.
U šerpu stavite masnoću za prženje, dodajte izrendan čen bijelog luka i stavite na kolo na srednjoj jačini dok luk ne krene da se lagano prži. Kako stalno koristim kurkumu, dodam i nju odmah i pustim da se kao malo prodinsta u masnoći. Kada se osjeti jači miris bijelog luka, ali nije počeo da gori, dodajte meso i nastavite sa dinstanjem, sada na jačoj vatri. Meso dinstam dok svi komadići ne promijene boju i postanu svijetli, potom dodam opranu i ocijeđenu rižu i nastavim dinstati još minut-dva. Nakon što prođe par minuta u kojime se riža pomiješala sa mesom, dodajem praziluk, sve izmiješam na kolu još minut, dva, pazeći da praziluk ne prigori, potom dodam vodu, poklopim i ostavim da se krčka oko 20 do 30 minuta na srednjoj vatri.
Nakon 20ak minuta provjerite da li je riža skoro kuvana, ukoliko jeste dodajte odabranu mješavinu zamrznutog povrća, izmiješajte sa prazilukom i mesom, posolite i pobiberite po želji i ostavite da se krčka još 10-ak minuta.
Kako je meni grašak uvijek nekako upitan, tj. da li je dovoljno skuvan ili ne, ja dužinu daljeg kuvanja određujem po njemu. Ako je grašak mekan, to je to, možete skloniti sa kola.
Ovako skuvan praziluk možete ručati prvi dan ovako pripremljen.
Drugi dan možete malo obogatiti tako što ćete ga zapeći u rerni sa kriškom hljeba i nekim tvrdim sirom.
Najbolje je da uključiti gril opciju na rerni, koja ekspresno zagrije samo gornji grijač. U keramičke posudice uspete praziluk, stavite krišku hljeba i potom ubacite u rernu da se hljeb malo zapeče. Potom izvadite iz rerne, kako biste okrenuli hljeb, vratite da još jednom zapečete hljeb sa druge strane, potom ponovo izvadite i pospete hljeb narendanim ili isjeckanim sirom i vratite u rernu toliko da se samo sir otopi ili zapeče, zavisi kako volite.
Kako gril opcija užari grijač za svega nekoliko minuta, za ovakvo podgrijavanje ručka je dovoljno 10 do 15 minuta. Praziluk bude zagrijan do dna posude, pa nećete biti u situaciji da je vrh vreo, a na dnu hladan. Iako nije ništa posebno, ovaj dodatak u vidu sira učini da ručak izgleda skroz drugačije drugi dan.